Zdrowie

maseczki antywirusoweMaseczki ochronne antywirusowe pomagają zapobiegać przenoszeniu wirusów i bakterii oraz chronią nasze zdrowie i życie. Stosowane w medycynie, kosmetyce, fryzjerstwie czy nawet w domach, mają za zadnie chronić przed wydobywającymi się z nosa i ust mikroorganizmami. Ale nie wszystkie maski zapewniają taki sam poziom ochrony. Idealna maseczka ochronna blokuje duże krople wydalane podczas kaszlu lub kichania wraz z mniejszymi cząstkami wytwarzanymi podczas rozmowy czy wydechu.

Maseczki antywirusowe

Maseczki antywirusowe N99 i N95 posiadają najskuteczniejsze filtry cząsteczek wirusów. Szczelnie przylegają do nosa i ust, zapobiegając przedostaniu się wszelkich mikroorganizmów do środka i na zewnątrz. Zawierają splątane włókna, które filtrują patogeny w powietrzu. Zmniejszają ryzyko infekcji od 94 do 99 procent po 20 minutach przebywania w silnie zanieczyszczonym środowisku. Zapewniają lepszą ochronę niż maski chirurgiczne. Należy jednak pamiętać, że długotrwałe stosowanie prowadzi do osadzania się na maseczce antywirusowej pary wodnej utrudniając oddychanie.

Maseczki chirurgiczne

Maski chirurgiczne są wykonane z włókniny i zmniejszają przenoszenie wielu ludzkich wirusów zarówno przez kropelki oddechowe, jak i mniejsze aerozole. Są trzy razy skuteczniejsze w blokowaniu cząsteczek zawierających wirusy, niż domowe maski na twarz. Maseczki chirurgiczne powinny mieć określoną czystość mikrobiologiczną (jałowe lub niejałowe) i być hipoalergiczne. Dodatkowe wzmocnienie za pomocą blaszki nosowej pomaga na lepsze dostosowanie do twarzy i wzmacnia jej szczelność. Są stosowane głównie przez pracowników ochrony zdrowia jako produkt zabezpieczający górne drogi oddechowe w trakcie zabiegów czy operacji chirurgicznych.

Maseczki ochronne

Maski domowej roboty lub tzw. „hybrydowe” są wykonane z dwóch lub trzech warstw materiału. Badania wykazały, że dwie warstwy bawełny o gęstości 600 nitek z innym materiałem, takim jak jedwab, szyfon lub flanela – przefiltrowały ponad 80 procent małych cząstek (poniżej 300 nanometrów) i ponad 90 procent większych cząstek (powyżej 300 nanometrów). W szczególności jedwab ma właściwości elektrostatyczne, które mogą pomóc wyłapać mniejsze cząsteczki patogenów. Tego rodzaju produkty są wielokrotnego użytku i nadają się do prania i prasowania. Zaletami takich maseczek są przede wszystkim: cena, możliwość wykonania samemu w domu czy różnorodność wzorów. Ostatnim odkryciem jest zastosowanie filtru do odkurzacza pomiędzy warstwami materiału, sprawiając że maseczka ochronna filtruje aerozole na poziomie maski chirurgicznej.

Maseczki ochronne antywirusowe

Oprócz rodzaju maseczki ochronne, j ważny jest sposób jej użytkowania. Każda maska nawet najlepszej jakości nie będzie spełniała swojego wymagania jeśli między nią a skórą będzie występowała przerwa. Podstawą jest szczelne przyleganie do twarzy i ust, aby nie było wycieku powietrza. .

Należy pamiętać, że maski chirurgiczne są jednorazowego użytku i co kilkanaście minut powinny być zmieniane, a zużyte natychmiast poddane utylizacji. Maseczki bawełniane są co prawda wielokrotnego użytku, jednak  również muszą być prane codziennie w temperaturze przynajmniej 60oC. W przeciwnym wypadku zamiast ochrony mogą znacznie zaszkodzić naszemu zdrowiu.

29 października 2020

Maseczki ochronne

Maseczki ochronne antywirusowe pomagają zapobiegać przenoszeniu wirusów i bakterii oraz chronią nasze zdrowie i życie. Stosowane w medycynie, kosmetyce, fryzjerstwie czy nawet w domach, mają za zadnie […]

Facebook